Rezonans magnetyczny Badanie diagnostyczne Przygotowanie do badania Zdrowie Diagnostyka obrazowa MRI Wrocław Pacjenci Bezpieczeństwo pacjenta Poradnik zdrowia

Rezonans magnetyczny - jak się przygotować do badania?

Published: 2 May 2023

Rezonans magnetyczny (MRI) to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia uzyskanie szczegółowych obrazów wewnątrz ludzkiego ciała.( Badanie to może być przeprowadzone w celu zdiagnozowania różnych chorób i schorzeń, takich jak choroby układu nerwowego, choroby serca, choroby naczyń krwionośnych i wiele innych)
Dzięki temu badaniu możemy mieć wgląd w budowę poszczególnych układów - nerwowego, mięśniowego, kostno-stawowego a także większości narządów wewnętrznych. Jednak wiele osób nie wie, jak się przygotować do tego badania. W tym artykule opiszemy, jak się przygotować do rezonansu magnetycznego.

Przygotowanie do badania

Przed przystąpieniem do badania konieczne jest przygotowanie pacjenta. Należy poinformować personel medyczny o wszelkich chorobach, alergiach i operacjach przeprowadzonych w przeszłości. Należy także poinformować lekarza o wszelkich implantach, takich jak rozruszniki serca, protezy stawów, metalowe płytki lub śruby, które mogą wpłynąć na wynik badania lub być przeciwwsakzaniem do jego wykonania.

Wybór garderoby

Podczas badania pacjent będzie musiał zdjąć swoją garderobę i założyć specjalną szatę, która jest dostarczana przez personel medyczny. Zaleca się wybór wygodnych i luźnych ubrań, które nie zawierają metalowych elementów, takich jak guziki, zamek błyskawiczny, klamry czy biżuteria.

Przygotowanie psychiczne

Rezonans magnetyczny może trwać od kilku minut do godziny. Podczas badania pacjent jest umieszczony w niewielkim pomieszczeniu, co może spowodować uczucie duszenia lub klaustrofobii. Dlatego tak ważne jest przygotowanie psychiczne, które pozwoli na relaksację i zminimalizowanie stresu.

Przed badaniem

Przed przystąpieniem do badania należy upewnić się, że nie ma na sobie żadnych metalowych przedmiotów, takich jak klucze, monety czy telefon komórkowy. Należy także poinformować personel medyczny o wszelkich lekach, które pacjent przyjmuje, a także o alergiach na leki.

Podczas badania

Podczas badania pacjent będzie musiał leżeć na specjalnym stole, który zostanie wprowadzony do tunelu, gdzie znajduje się magnes. Podczas badania pacjent będzie słyszał stukot magnesu, ale nie będzie odczuwał bólu ani dyskomfortu.

Podsumowując, rezonans magnetyczny jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym. Przestrzeganie powyższych wskazówek pozwoli uzyskać dokładne obrazy.

Możesz skontaktować się z nami na różne sposoby. Możesz napisać do nas e-mail na adres kontaktowy, skorzystać z formularza kontaktowego na naszej stronie internetowej lub zadzwonić na nasz numer telefonu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące naszych usług związanych z Rezonansem Magnetycznym. Zachęcamy do kontaktu z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat najlepszych usług MRI we Wrocławiu i okolicach.