Rezonans magnetyczny głowy

Published: 4 May 2023

Rezonans magnetyczny głowy to jedna z najskuteczniejszych metod diagnostycznych stosowanych w medycynie. Dzięki tej metodzie diagnostycznej można uzyskać szczegółowe obrazy struktur mózgu, co pozwala na wykrycie różnych zaburzeń i chorób.

Badanie rezonansem magnetycznym głowy wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe, aby uzyskać obraz mózgu. Jest to badanie całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, co oznacza, że pacjent nie jest narażony na promieniowanie jonizujące. Rezonans magnetyczny może wykryć wiele różnych zaburzeń mózgu, takich jak choroby neurologiczne, guzy mózgu, urazy głowy, choroby naczyń mózgowych i wiele innych.

W czasie badania pacjent leży na specjalnym stole, który przesuwany jest do wnętrza tunelu rezonansu magnetycznego. Pacjent powinien pozostać nieruchomy, aby uzyskać jak najdokładniejsze obrazy. W niektórych przypadkach może być konieczne podanie pacjentowi środka kontrastowego, co pozwala lekarzom na dokładniejszą ocenę niektórych struktur mózgu.

3.jpg

Obrazy uzyskane podczas badania rezonansem magnetycznym głowy pozwalają lekarzom na dokładne określenie kształtu i rozmiaru struktur mózgu oraz na wykrycie wszelkich nieprawidłowości. W zależności od potrzeb, można przeprowadzić różne rodzaje skanów rezonansu magnetycznego, takie jak skanowanie T1, T2 i FLAIR, co pozwala na uzyskanie różnych informacji o mózgu.

Podsumowując, rezonans magnetyczny głowy to bardzo skuteczna metoda diagnostyczna, która pozwala na dokładne zobrazowanie struktur mózgu. Badanie to jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, co oznacza, że pacjent nie jest narażony na promieniowanie jonizujące. Rezonans magnetyczny jest ważnym narzędziem w diagnozowaniu i leczeniu różnych chorób mózgu.

Ile trwa rezonans magnetyczny głowy?

Czas trwania badania rezonansu magnetycznego (RM) głowy zależy od kilku czynników, takich jak typ badania, jakość obrazów, stopień kooperacji pacjenta i możliwość podania środka kontrastowego. W zależności od tych czynników, badanie RM głowy może trwać od 20 do 60 minut.

Podczas badania pacjent musi pozostać nieruchomy, ponieważ ruchy mogą spowodować zniekształcenie obrazu. W niektórych przypadkach pacjent może otrzymać środek kontrastowy, który jest podawany dożylnie, aby uzyskać lepsze obrazy mózgu. Podanie środka kontrastowego może wydłużyć czas trwania badania o około 10-15 minut.

Po zakończeniu badania pacjent jest informowany o tym, że może wrócić do codziennych aktywności. Wszelkie obrazy uzyskane podczas badania są następnie przesyłane do lekarza radiologa, który dokładnie ocenia je w celu postawienia właściwej diagnozy.

Podsumowując, czas trwania badania rezonansem magnetycznym głowy zależy od kilku czynników, takich jak typ badania, jakość obrazów, stopień kooperacji pacjenta i możliwość podania środka kontrastowego. Zazwyczaj badanie to trwa od 20 do 60 minut i jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta.

Rezonans magnetyczny glowy - Wrocław

Jeśli szukasz specjalistycznej placówki medycznej, która oferuje badania rezonansem magnetycznym głowy we Wrocławiu, warto rozważyć skorzystanie z usług Ultramr. Ultramr to specjalistyczne centrum diagnostyczne, które oferuje nowoczesne i bezpieczne badania z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu medycznego.

Ultramr znajduje się we Wrocławiu, przy ulicy Strzegomskiej 138 co sprawia, że jest to bardzo łatwo dostępna placówka dla mieszkańców Wrocławia i okolic. Pracownicy Ultramr zapewniają fachową obsługę oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta, co pozwala na dokładną i bezpieczną diagnostykę.

Aby umówić się na badanie rezonansem magnetycznym głowy w Ultramr we Wrocławiu, można skorzystać z bezpośredniego kontaktu telefonicznego pod numerem 71 724 22 22 lub zarejestrować się online za pośrednictwem nasze strony internetowej. Przed podjęciem decyzji o badaniu MRI głowy, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże w ocenie potrzeby takiego badania oraz zaleci najlepszą opcję w konkretnym przypadku.